Kripto Para Yorumları

Bitcoin Cash (BCH) Coin Nedir? Bitcoin Cash Coin Nasıl Alınır?

Bu yazımızda Bitcoin Cash Con (BCH) nedir, nasıl alınır, ne zaman çıkmıştır ve ne işe yarar gibi soruların cevaplarını vereceğiz.

Kısaca Bcash veya BCH olarak da bilinen Bitcoin Cash, merkezi olmayan blok zinciri teknolojisine dayanan açık kaynaklı bir platformdur. Piyasada yer alan iddialara göre, Bitcoin’in yaratıcısı olan Satoshi Nakamoto’nun gerçek vizyonunu yansıtmaktadır. Ana destekçilerinden biri Roger Ver olan BCH, tıpkı BTC gibi fiat para birimlerine karşı bir alternatif olma düşüncesiyle yola çıktı.

Bitcoin Cash, Bitcon’in bir hardforkudur. Yani Bitcoin koduna dayanır ve zincirin iki bağımsız ağa (mevcut bitcoin blok zinciri ve yeni Bitcoin Cash) bölünmesinden oluşuyordu. Peki Bitcoin varken Bitcoin Cash neden ortaya çıktı diye soracak olursanız, buna basit bir cevap verilebilir. Bazı makalelerimizde Bitcoin’e rakip olarak çıkan kripto para birimlerinin daha yüksek teknolojiye ve işlevselliğe sahip olduğunu vurgulamıştık. Bu demek oluyor ki, Bitcoin kusursuz değildir ve bir dizi kronik sorunları vardır. Özellikle düşük ölçeklenebilirlik, yüksek transfer maliyetleri, güçlü işlemci gerektiren maliyetli madenciliği gibi… BTC’nin ortaya çıkmasındaki en büyük sebeplerden biri de buydu. Bitcoin topluluğundan ayrılmaya karar veren geliştiriciler, yeni bir bölünme olarak ortaya çıktı.

BCH ölçeklenebilirliğindeki artış, maksimum blok kapasitesini sekiz kat artırarak oldukça basit bir şekilde elde edildi. Bu sayede Bitcoin’den 8 kat daha hızlıdır. 8 Mb olan blok boyutu, 2018 yılının mayıs ayında dört kat artarak 32 Mb’a çıkarmış, aynı zamanda tek bir işlem bloğunun en büyük boyutuna sahip kripto para birimi olmuştur.

BTC’nin kaynak koduna dayanan BCH, 32 MB’lik işlem bloğu kapasitesine sahip olmasına karşın, düşük işlem sayısı nedeniyle düşük kapasitede çalışmaktadır. Ortalama blok süresi BTC ile aynıdır ve SHA 256 olan Proof of Work fikir birliği algoritmasına benzer şekilde 10 dakikadır. Bu da ASIC adı verilen madencilik için üretilmiş cihazların hem BCH hem de BTC’de kullanılabileceği anlamına gelir.

BCH SegWit protokolü ve Lighting Network gibi ikinci katman protokollerini kullanmaz. Bu protokoller işlem boyutunu azaltmaya ve zincir dışı ödeme yapmaya izin verirler. Bunun sebebi, ölçeklenebilirlik için işlem bloklarındaki boyutlarının büyüklüğüne güvenmesidir. Bitcoin’e kıyasla blok zinciri ağlarındaki hacminin çok daha yüksek olma ihtimaline sahiptir. Ayrıca BCH’deki işlem ücretleri BTC’ye kıyasla çok daha düşüktür. Bitcoin Cash, tıpkı Bitcoin gibi, 21 milyon birime kadar sınırlı bir arza sahiptir, bu da doğası gereği enflasyonist olduğu anlamına gelir.

Sonuç itibariyle Bitcoin Cash, Bitcoin’e göre daha üstün özelliklere sahip olmak ve daha ucuz işlem ücretleri gibi avantajlara sahiptir. Temelde aynı kaynaklara sahip olsalar da BCH için ikinci bitkoin tanımı yanlış olacaktır. Yani kısaca bir altcoindir.  BCH destekçilerine göre, bitcoin artık Satoshi Nakamoto’nun teknik incelemesinin ortak bir ödeme aracı olarak vizyonunu yerine getirmiyor. Bunun yerine, BTC, işlem ücretlerinin çok yüksek olduğu ve onay süresinin günlük bir ödeme aracı olarak değerlendirilemeyecek kadar uzun olduğu spekülatif bir varlık haline geldi.

Bitcoin Cash Coin (BCH) nasıl alınır? Son zamanların umut vadeden en büyük kripto para birimlerinden biri olan BCH, Binance borsasında listelenmiş ve satışa sunulmuştur. Yatırımcılar, birkaç dakika içerisinde üyelik işlemlerini gerçekleştirerek hemen BCH satın alabilirler. En yeni dijital servislerin öncüsü olan Binance, hem yenilikçi hem de kurumsaldır. Buraya tıklayarak güven içinde alışveriş yapabileceğiniz dijital borsaya hemen üye olabilirsiniz.

Previous Post Next Post

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply Muharrem Haziran 8, 2021 at 5:22 am

    BHC ile ilgili farklı bir deneyimim var. Bunu aldığım günün akşamına %10 karla sattım. Tekrar o rakama düşmediği için elimdeki parayla gittim Dogecoin aldım, Dogecoin %30-40 bandında kar bıraktı, o sırada tekrar düşen BHC’den aldım, tutuyorum, şu an %15 civarında kardayım BHC ile. Bu coin sayesinde sermayemi neredeyse ikiye katladım.

  • Leave a Reply