Kripto Para Yorumları

Bitcoin Yorum & Analiz

Bitcoin, 2009 yılında piyasaya çıkmış ve centleri dahi bulmayan değeri ile bir müddet insanlar tarafından ilgi görmemiştir. Piyasaya çıktığı zamanlarda BTC ile yapılmak istenenler tamamen ütopik birer hayal olarak görülmekte idi. 2013 yılında dönüm noktası yaşayan BTC, bu tarihte alınan 2 adet pizza sayesinde popülaritesini arttırmaya başlamıştır.

Bitcoin fiyatlarını al ve sat işlemlerinde insanların verdiği tepki belirler. Hiçbir ülkenin ve siyasi iradenin BTC fiyatları üzerinde bir hükmü yoktur. Ancak yatırımcıların çıkan son dakika gelişmelerine verdikleri tepkiler neticesinde piyasada zaman içerisinde dalgalanmalar görülebilmektedir.

BTC, Tesla tarafından gerçekleştirilen 1,5 milyar dolarlık alım ve Elon Musk’ın yorumları sonrasında 57 bin doların üzerini kısa sürede gördü. Bunun akabinde yatırımcıların tekrar ilgisini kazanması ile bir anda yükselen coin, arkasına aldığı rüzgârın etkisini yitirmesi ile kendisine yeni bir konum bulma arayışında bulunuyor. 35 bin dolardan başlayan ralli %50’nin üzerinde değer kazanması sonrasında 57 bin dolarlara kadar geldi. Bu zaman diliminde BTC alınması ve satılması için biraz daha piyasayı izlemek gerekmektedir.

bitcoin yorum
bitcoin yorum

Bitcoin Teknik Analizi

BTC için 50.000 dolar eşiği kritik düzeyde öneme sahipti. Bu psikolojik değerin aşılması akabinde yatırımcılar artık al işlemi yerine sat işlemine yoğunlaştılar. Aç gözlülük, hırs gibi insani duyguların ön plana çıktığı bu durumda BTC 57.000 dolar düzeyinden geri dönerek hızlı bir şekilde 50.000 doları kendisine yeni bir direnç noktası olarak bulmuştur.

Bitcoin değerini belirleyen en önemli hususlardan bir tanesi de madencilik faaliyetleridir. Madenciler, BTC değeri düşükken toplamaya başladıkları kripto paraları BTC yükseldikçe satmaya başlar. Bu satışlar ise tutarlı bir şekilde spot borsalarda likidite oluşmasına neden olur.

Burada önemli olan nokta şudur:

  • Madencilerin bir pozisyon beklentisi ve buna bağlı olarak bir endeksleri bulunur.
  • Bu endeks MPI 2 endeksinden büyük olduğu zaman artık satışların önü açılmış olur.

Şuanda 2’nin altında olan bu endeks artık satış baskılarının düştüğüne işarettir. Ancak psikolojik olarak kararsız kalan kişilerin ve bu değerleri tekrar göremeyeceğini düşünenlerin satışlarını devam ettirmesinden dolayı fiyatlarda bir istikrar yakalanamamıştır.

BTC, arkasına aldığı rüzgârın ardından kendisine yeni destek ve direnç noktası aramaktadır. Bu kritik noktalardan sonra bulunduğu konumu sağlamlaştırmış olacaktır. Bunun için 50.000 dolarlık direnci kıramazsa eğer yönü eninde sonunda yukarı olacaktır. Bu durumda artık bu sınır direnç değil, destek noktasına dönüşür ve Bitcoin gözünü 60.000 dolarlık yeni direnç noktasına doğru çevirir.

Bitcoin ve tüm altcoinler ile ilgili işlem yapmak istediğinizde dünyadaki en güvenilir borsa olan Binance karşınıza çıkar. Borsa 2017 yılında kurulmuş ve kısa sürede dünyada en çok işlem gören borsa olmayı başarmıştır.

24 saatlik işlem hacmi 80 milyar dolar gibi dev rakamlara çıkmayı başaran Binance borsasında kolayca alım satım işlemleri yapmak için burayı tıklayabilirsiniz.

Next Post

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply