Browsing Tag

chainlink coin fiyat 2021

Kripto Para Yorumları

ChainLink Coin (LINK) Nedir? LINK Coin Nasıl Alınır?

Diğer blok zincirlerine göre benzersiz bir iş modeline sahip, akıllı sözleşmelere odaklanmış kripto para birimi olan ChainLink Coin (LİNK) nedir? ChainLink nasıl alınır?

Merkezi olmayan blockhain Oracles ağına sahip ChainLink, var olan diğer uygulamalar arasındaki boşluğu doldurmayı hedeflemiştir. ChainLink Coin, Chainlink adlı bir kuruluş tarafından Sergey Nazarov öncülüğünde 2017 yılında oluşturulmuştur.

Chainlink, zincir dışı sistemlerden verileri çıkarır ve bunları blok zinciri uyumlu formatlara dönüştürür. Geliştirici şirket, 32 milyon dolar toplayabildiği bir ICO (ilk para teklifi) başarısı sağladı.  Projenin temel amacı, herhangi bir blok zincirindeki akıllı sözleşme uygulamalarının oracle kullanarak zincir dışı kaynaklarla iletişim kurmasına, veri almasına ve bu kaynaklara veri göndermesine olanak tanıyan aracı yazılım çözümü sunmaktır. LINK’in belirteci ERC-20’dir ve ağ tarafından sağlanan hizmetler için ödeme yapmak için kullanılır. 

Blok zincirlerinin sorunlarından birisi, sınırlı kullanım ve olasılık sunmasıdır. Bu, zincirlerin ve akıllı sözleşmelerin sadece kendi ağlarında iletişim kurması manasına gelir. ChainLink de tam olarak bu soruna bağlı olarak oluşturulmuştur. LINK sayesinde akıllı sözleşmelerin ve blok zincirlerinin desteklemediği dış veri kaynaklarının kullanılmasını sağlıyor. Orecle’ye dayanan bir düğüm ağı, banka ödemelerine diğer veri kaynaklarının genişlemesine izin verir. Genel olarak, merkezi Oracles kullanmak, tek bir merkezi veri kaynağı kullanmanın güvenliğini ve güvenilirliğini sağlamak için yeterli değildir. Bunu çözmek için Chainlink, merkezi olmayan, güvenilmez oracle’lar sağlayan merkezi olmayan düğümlerden oluşan bir ağ kullanır.

2018 yılının ortalarında piyasa değerine göre ilk 100 kripto para birimi arasında yer almayan LINK, bugün 5 milyar dolarlık piyasa değerine sahip ve ilk 5 kripto para birimi arasına girmeyi sağlamıştır. Chainlink’in blockhain’e karşılık gelen bir akıllı sözleşmesi vardır. Chainlink Hizmet Seviyesi (SLA) adı veren bu sözleşme, şu maddeleri içerir:

  • Chainlink Reputation Contract, verilerin orijinalliği ve performans geçmişini doğrulamak için bir Oracle sağlayıcısının geçmişini kontrol ederken, takiben güvenilir olmayan node’ları değerlendirir ve gerekirse atar.
  • Chainlink Order-Matching Sözleşmesi, istenilen sözleşmenin talebini Chainlink node’larına iletir. Daha sonra isteği yerine getirmek için doğru sayıda node tipini seçer.
  • Chainlink Aggregating Sözleşmesi, Tüm verileri seçilen oracle’lardan alır ve doğru bir sonuç için doğrular ve/veya bağdaştırma işlemi yapar.

Chainlink Core adı verilen bir işletim sistemi, blockchain dışında kalan meta verileri işleyebilmek için çevirir ve veri talebini işler. Bunun için harici bir API kullanılır. Birçok kaynaktan gelen verileri dahi doğrulayabilme özelliği, eşsiz bir platform olarak öne çıkmasına olanak tanır.

Geçtiğimiz yılların öngörülemez kazançlar sunan platformu olan ChainLink Coin (LİNK) nasıl alınır? Eğer çok yönlü kullanım ve sorunsuz bir programlama dili ile oluşturulmuş uygulama arayışındaysanız, en iyisini tercih etmelisiniz. Kripto para alım satım işlemlerinin en büyük platformu olan Binance, bu konuda aradığınız tüm özellikleri fazlasıyla barındırmakta.