Browsing Tag

iota coin nasıl alınır

Kripto Para Yorumları

IOTA Coin (IOTA) Nedir? IOTA Coin Nereden Alınır?

IOTA, Internet of Things (Türkçeye Nesnelerin İnterneti olarak çevrilmiştir, kısaca IoT denir) ekosistemindeki makineler ve cihazlar arasındaki işlemleri kaydetmek için tasarlanmış bir dağıtılmış defterdir. Dağıtılmış defter çoğunluğun oy birliğine dayanır. Defter ağındaki işlemleri hesaba katmak için mIOTA adlı bir kripto para birimi kullanılır. IOTA’yı özel kılan yeteneklerinden biri, Tangle isimli düğüm sistemidir. IOTA’ya göre Tangle, geleneksel kripto para birimlerinin blok zincirlerinden daha hızlıdır. IOTA Coin (IOTA) nedir ve nasıl alınır?

IOTA, Sergey Ivancheglo, Serguei Popov, David Sonstebo ve Dominik Schiener öncülüğünde, kurulmuştu. Proje IoT ekosistemi kullanarak işlemciler ve üçlü donanımlar ile düşük maliyetli ve daha az enerji gereksinimi çalışmaya odaklıdır. 2014 yılında token satışında, toplam 250.000 $ değerinde 100 bin token satılmıştı. 2015 yılında bir ICO ile tekrar satışa sunulan tokenlar, yardımcı token olarak pazarlandı. IOTA defterleri kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olan IOTA Vakfı’nın sorumluluğu altındadır. IOTA, Almanya’nın önde gelen beyaz eşya üreticisi olan Bosch ve araba üreticisi Volkswagen gibi şirketlerle çeşitli anlaşmalar imzalamıştır. IOTA’nın IoT adı verilen sistemi, ağ üzerindeki cihazlar arasındaki işlemleri yönetmek için geliştirilmiştir. Düşük maliyetli bir donanım projesidir ve ölçeklenebilirlik performans sunmayı hedefler.

IOTA’nın bazı sorunları ortadan kaldırmak için geliştirdiği ölçekleme, güvenlik zafiyetine bağlı sorunlar oluşturmuştur. En yüksek seviyelerini 2017 yılında görmüş ancak potansiyel yükselme değerini kaybetmemiştir. IOTA’nın sunduğu çalışma imkânı, gün boyunca yapılan işlemlerde birden fazla başka cihazlar arası alışveriş yapma imkânı sunmuştur.

IOTA’nın kurucuları, standart blok zincirlerinde geliştirilen kripto para birimlerini rahatsız eden birçok sorunu çözdüğünü iddia etmekte. IOTA’ya göre madenciliğin merkezileştirilmesi, yavaş ağ hızı ve ölçeklenebilir olmaları gibi sorunlar IOTA Coin için ortadan kalkmıştır. Blok zincirlerinin birçoğunda farklı sorunlar mevcut. Örneğin yavaş ağa bağlı olarak BTC’nin birçok birikmiş işlem sorunu mevcut. Küçük madencilere ödül olarak kripto para sağlamak gibi pek çok sebep bu tip işlem yığınlarına sebep olmakta. IOTA blok zinciri, Tangle isimli işlemci ile tüm bu işlemleri organize edeceğini ve hızlı onaylama ile işlem yığınını ortadan kaldıracağını savunur.

IOTA’nın sahip olduğu teknik kusurlar, yıllar içinde çeşitli eleştirilere sebep oldu. Nitekim geçtiğimiz yıllarda yapılan bir sanal saldırı neticesinde 3.94 milyon dolar değerinde mIOTA çalındı ve eleştirilerin haklı olduğu bir yandan kanıtlanmış oldu. Bu çalkantılara bağlı olarak bir müddet Binance gibi kripto para borsalarında işlem yapamadılar. Daha sonra tekrar piyasaya sürüldüklerinde, şifreleme töntemlerini Bitcoin’deki SHA-256 hash fonksiyonundan vazgeçerek en baştan oluşturdular.

Hala satın almaya değer derecede düşük değerleri ve geleceğe dayalı yatırımı ile IOTA Coin satın almaya sıcak bakabilirsiniz. 2020 yılının sonlarından beri iyileşme gösteren ve 446 milyon dolarlık bir piyasa değerine sahip olan IOTA, ortaklıkları ve IoT’a bağlı olarak yeni hedeflere sahip. IOTA Coin (IOTA) nasıl satın alınır? Dünyanın en güvenli ve kurumsal kripto para borsası olan Binance’de tekrar işlem görmeyen IOTA’yı buraya tıklayarak üye olduktan sonra satın alabilmeniz mümkün. Sadece yasal ve güvenilir kripto para birimlerinin işlem gördüğü Binance, kullanıcı güvenliğine odaklanmış dünyanın en yaygın platformudur.