Browsing Tag

stellar lumens coin btcturk

Kripto Para Yorumları

Stellar Lumens Coin (XLM) Yorum ve Analiz

Stellar Lumens Coin (XLM), Ripple davasından dolayı bir dönem rağbet görmüştü ancak şu anda popülaritesi yine olması gereken normal seviyelerde. Bu nedenle XLM’yi dış etkenlerle yorumlamak yerine teknik analiz yapmak şu aşamada daha mantıklı. XLM yatırımı yapacak olanlar, cüzdanlarında XLM tutanlar için öneri olmasıyla amacıyla bu makaleyi yazdık. Stellar Lumens Coin (XLM) yorum ve analiz başlığı altında XLM coin yorumlarımızı ve analizlerimizi paylaştık.

XLM 13 Şubat’taki yükselişinin ardından hacimle orantılı olarak dalgalı düşüşe geçti ve şu anda 0.38 seviyelerinden işlem görmekte. XLM için günlük grafikte yükseliş kanalı çizdik. Yükseliş kanalının başlangıcını Kasım ayından alıyoruz ve bu kanalın sınırları birçok indikatöre bakılarak çizildi. Bu duruma göre, XLM geniş bir yükseliş kanalı içinde ve ortalama bir hızda yükseliş trendi gösteriyor. Bu kadar uzun vadeli almamızın sebebi XLM’nin kısa vadeli baktığımızda umut vaat etmemesi. Ancak grafiği geçmişten aldığımızda resmi daha büyük görüyor ve yorumlayabiliyoruz. Yükseliş kanalının alt desteğini 0.07 dolardan alıyoruz ve bu yükseliş trendi içerisinde kale sayabileceğimiz en sağlam direnç 0.07 seviyesidir. Mart ayı itibariyle trendin alt sınırları 0.25 seviyelerinden geçiyor. Mart sonuna kadar trend sınırı 0.30 – 0.32 gibi seviyeleri bulacaktır. Yani hala XLM yükseliş trendinin içinde barınıyor ve trend desteğine yakın bile değil. Bu durum yeni giriş yapacakları üzebilir ancak cüzdanlarında XLM tutan yatırımcıların korkmasını gerektirecek hiçbir durum yok.

Yükseliş kanalımızın üst sınırı olan direnç noktası ise 0.58 dolar seviyesi. Burayı direnç kabul etmemizin sebebi XLM Kasım ayından beri ilk kez yükseliş kanalının üst sınırına değdi ve çıkamadı. Bu seviye kırılabilseydi 0.70 gibi seviyeleri konuşabilirdik ancak kırılamaması bu bölgenin sağlam direnç gösterdiğini açıklıyor. 0.58 dolar seviyesine tekrar dayanması muhtemel bir durum ancak burayı kırıp kırmayacağı tamamen belirsizlik. Kırdığı taktirde 0.60’a ani bir çıkış yapıp düşebilir. 0.58 – 0.60 aralığını kısa vadeli mal boşaltımı olarak görebilirsiniz. 0.60’ın yukarısında tutunması durumunda yükseliş trendi yukarı yönlü kırılmış olacak ve yeni indikatörlerle yeni bir yükseliş kanalı çizeceğiz.

XLM kısa vadede hala 0.36 – 0.43 aralığında gidecek gibi gözüküyor. Kademeli trend düşüşü gelmesi ve kanalın desteğine dayanması durumunda alış baskısı oluşabilir ve fiyat ani fırlayabilir. Eğer bir düşüş gelmezse hacimle orantılı olarak yavaş ve sağlam adımlarla çıkabilir. XLM’nin yavaş çıkışı her zaman olumlu yönde olur ancak destek noktasından güç almadan hızlı çıktığı taktirde korkmakta fayda var. Ayrıca VWAP çizgilerini aktif ettiğimizde XLM’nin VWAP çizgisinden çok aşağıda olduğu görülüyor. Bu durum ya kısa vadeli düşüş trendini ya da alış bölgesi olduğunu gösterir. Kısa vadeli giriş yapacaksanız bu bir risktir ancak uzun vadeli girecekseniz korkmanıza gerek yok. Uzun vadeli yatırımlar için VWAP indikatörü gayet olumlu konuşuyor.

Not: XLM veya herhangi bir kripto para birimi için işlem yapmak istiyorsanız bunun için kullanacağınız en uygun borsa Binance’tır. Binance, XLM’yi marjin ve vadeli işlemlerde listelemektedir. Binance borsasında XLM ile 125 kata kadar kaldıraç kullanarak işlem yapabilirsiniz. Ayrıca çok kolay para yatırma ve çekme yöntemleri sayesinde işlemlerinizi daha rahat yapabilirsiniz. Binance 2017 yılında Changpeng Zhao ve Yi He tarafından kurulmuştur ve şu an dünyanın en büyük borsasıdır. Günlük işlem hacmi ortalama 80 milyar dolardır. Binance borsasına üye olup alım satım işlemlerine başlamak için buraya tıklayabilirsiniz.